Meer online shoppers, minder aankopen

In geen enkel Europees land wonen procentueel gezien zoveel online shoppers als in Nederland. In het laatste kwartaal van 2024 kocht 86,7 procent van de Nederlandse consumenten online, blijkt uit nieuwe cijfers van Eurostat. Het betekent dat er in een jaar tijd honderdduizenden shoppers zijn bijgekomen. Toch is het aantal online aankopen niet meegegroeid. Integendeel.
Eurostat, het statistiekenbureau van de Europese Unie, heeft deze week cijfers toegevoegd aan zijn dashboard over ecommerce. Ze zijn afkomstig van nationale statistiekverzamelaars, zoals het CBS in Nederland.
Koploper Nederland
De cijfers laten zien dat 86,7 procent van de Nederlanders tussen de 16 en 75 jaar een online aankoop deed in het laatste kwartaal van 2024. Daarmee blijft ons land Ierland (85,9 procent) voor, Denemarken volgt daarachter op enige afstand (81,8 procent). Verder kochten alleen in Noorwegen meer dan vier op de vijf consumenten online eind vorig jaar (80,5 procent). Het gemiddelde van de EU-lidstaten kwam uit op 60,2 procent.
Zes op de tien Europeanen kochten eind 2024 online
Italië, Roemenië en hekkensluiter Bulgarije staan onderaan de lijst met EU-lidstaten, al neemt het aantal webshoppers daar wel snel toe. Dat geldt zeker ook voor niet EU-landen Montenegro en Albanië, die ook zijn geïndexeerd en waar ecommerce nog minder is ingeburgerd.
Meer seniore webshoppers
Opvallend is dat de adoptie van ecommerce in Nederland, die – ook op wereldschaal – al ongeëvenaard groot was, vorig jaar alsnog sterk heeft kunnen groeien: de 86,7 procent eind 2024 volgt op 84,2 procent eind 2023, een groei van 2,5 procentpunten ofwel ruim driehonderdduizend consumenten.
Dat is grotendeels te danken aan de aanwas van oudere webshoppers, zoals bleek uit eerder gepubliceerde CBS-cijfers. Kocht in 2023 nog maar 64 procent van de groeiende groep Nederlanders tussen 65 en 75 jaar online, vorig jaar was dat al 73 procent.
Minder aankopen
Ook opvallend: het aantal online bestellingen in ons land is afgelopen jaar niet gegroeid, maar met 1 procent afgenomen, afgaande op de Thuiswinkel Markt Monitor over heel 2024. Die trend zet door: in het eerste kwartaal van dit jaar lag het aantal online aankopen 3 procent lager dan in dezelfde periode vorig jaar. Het FD kopte vorige week dan ook: “Nederlanders winkelen weer minder vaak online.”
De online bestedingen groeien echter wel, net als het aandeel van online in de totale winkelbestedingen. Verklaring: het gemiddelde bonbedrag steeg met 6 procent tot 110 euro. Het wijst erop dat Nederlanders duurdere aankopen doen online en/of vaker meerdere producten tegelijk bestellen. Uiteraard speelt ook de inflatie een rol.
Het gemiddelde bonbedrag steeg naar 110 euro
Uit de laatste Thuiswinkel Markt Monitor bleek dat de online bestedingen in het eerste kwartaal van dit jaar 4 procent hoger lagen dan in dezelfde periode van vorig jaar. Tegenover een krimp (2 procent) in online uitgaven aan diensten, staat een sterke groei van de online productuitgaven: 8 procent. Over heel 2024 besteedden Nederlanders 2 procent meer aan producten online.
Reacties